WordPress Site Yedeği Alma

WordPress’in yedeğini almak ve yüklemek için farklı birçok yöntem ve uygulamalar bulunuyor. Geliştirilen WordPress eklentileri sayesinde, yedekleme işlemini kolayca yapabiliyor ve depolayabiliyorsunuz. Sizlere, FTP yedeği ve veritabanı yedeğini alma ve bunu geri yükleme işlemlerinden söz edebiliriz. Buna göre; ilk etapta hosting panelinden sitenin FTP verilerine erişmeniz gerekiyor.

Ardından site yönetimi alanı üzerinden hesap bilgisi penceresini bulabilirsiniz. FTP’ye erişim sağlandıktan sonra, public_html klasörü kapsamında yer alan tüm dosyaları bilgisayara aktarmanız lazım. Veritabanı yedeklemesi için ise, bu kez panel üzerinden ‘veritabanı yönetimi’ ve ardında istediğiniz veritabanı için ‘yönet’ sekmesini kullanmalısınız. Buradan da export yaparak klasöre yedekleyebilirsiniz.

Yedeği geri yükleme işlemi için ise FTP yedeğinde bulunan dosyaları FTP eklentisi ile public_html klasörüne yüklemeniz gerek. Veritabanını yüklemek için ise, veri tabanından “yönet” sekmesini kullandıktan sonra PhpMyAdmin’ e bağlanıp import butonuna basmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir