Plesk Panel’de Ücretsiz SSL – Let’s Encrypt

Google, Web yöneticilerine Google Search Console aracılığıyla gönderdiği e-postada, SSL kullanmayan Web sitelerini  Ekim 2017 tarihinden itibaren Google Chrome üzerinde “Güvenli Değil” şeklinde göstereceğini duyurdu. Söz konusu uyarı, HTTP üzerinden sunulan tüm sayfaların “güvenli değil” olarak işaretlenmesinin amaçlandığı uzun vadeli planın bir parçası olarak lanse edildi.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, HTTPS protokolü sitenizi değil, sitenize gelen kullanıcıların verilerini güvenli kılmak için kullanılır.

Bugün Google tarafından dünya genelinde milyonlarca web sitesi sahibine ya da yöneticisine sitelerinin Search Console hesapları aracılığıyla yollanan e-postanın içeriği aşağıdaki şekilde:

“Chrome, http://www.domain.com web sitesi üzerinde güvenlik uyarıları gösterecektir. Ekim 2017’den itibaren, kullanıcılar HTTP üzerinden sunulan sayfalardaki formlara metin girdiğinde Chrome (sürüm 62), “GÜVENLİ DEĞİL” uyarısı gösterecektir. Aynı uyarı, Gizli modda açılan tüm HTTP sayfalarında da gösterilecektir.”

Plesk Panel’de Let’s Encrypt Aktif Etmek

Kurulum oldukça basittir. Plesk Panel’e giriş yaptıktan sonra Let’s Encrypt sayfasını açtıktan sonra ;

  • Alan adı ve seçilen her takma adı için bir “www” alt alan adı dahil edin
  • Web postasını bu alan adında emniyete alın

seçeneklerini aktif ederek, varsa domain yönlendirmelerinize de kurmak istiyorsanız “Emniyete alınacak olan alan adı takma adlarını seçin” bölümünden takma alan adlarınızı seçip Kur butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir